Dilshodbek To‘raxo‘jayev
Har yili to‘g‘ri ovqatlanish va biologik faol qo‘shimchalarni qabul qilish ommalashmoqda. Ko‘plab odamlar organizm uchun zarur bo‘lgan vitamin va minerallarning yetishmasligidan aziyat chekishadi - ko‘pincha bu temir yoki B12 vitaminining elementar yetishmasligidir. Afsuski, zamonaviy odamlar uchun oziq-ovqatdan muhim ozuqa moddalarini olish tobora qiyinlashib bormoqda.
Qanday qilib biz biologik faol qo‘shimchalar ishlab chiqarishga keldik?
Korxona 2010-yilda ishga tushirilgan. Loyiha asoschilari deyarli 25 yil umrini oziq-ovqat qo‘shimchalari ishlab chiqarishga bag‘ishlagan Rinat Sayfulin va uning hamkorlari (bir guruh investorlar) O‘simlik moddalari kimyosi institutida 40 yillik tajribaga ega bo‘lgan otam Marat To‘raxo‘jayevni hamroh sifatida taklif qilishdi.
Bino ko‘rinishidagi bo‘sh aktivlarning mavjudligi yordam berdi. Masalan, hozir biz ishlayotgan binoda ilgari patoka ishlab chiqarardik, texnologik qismida ishlanmalar bor edi.
Ushbu yo‘nalish bejiz tanlanmagan - bugungi kunda universal qazib olish sohasida, agar qizilmiya yoki na’matak qazib olish bilan shug‘ullanadigan ixtisoslashgan kompaniyalarni hisobga olmaganda, deyarli raqobatchilar yo‘q, ammo ularda boshqa mahsulotlar yo‘q.
Moddalarning og‘irligi tufayli ularni eksport qilish ancha tejamkor va foydali. Masalan, samolyotda bemalol 100-200 kg jo‘natish mumkin, 5 kg moddamizdan esa 2-3 mingga yaqin qadoq ishlab chiqariladi va tayyorlanadi.
Biz Rogneda UC distribyutorlik kompaniyasi bilan ishlaymiz. Barcha GOSTlar va litsenziyalar bizga tegishli, biz ishlaydigan brend esa kompaniyaga tegishli. Ularning dorixona tarmoqlari va savdo nuqtalari bilan hamkorlik qiladigan agentlari bor, bu esa mahsulotni hududlarda sotishni qulaylashtiradi. Shuningdek, o‘z brendi ostida dori vositalari ishlab chiqaradigan Nika Pharm kompaniyasiga xomashyo kabi boshqa turdagi moddalarni ham yetkazib beramiz.
Mintaqalarda targ‘ibotga sarmoya kiritishdan ma’no yo‘q, u yerda sarafan marketing effekti yaxshi ishlaydi - bu har qanday reklamadan yaxshiroq. Bundan tashqari, chet elda ishlab chiqarilgan har qanday oziq-ovqat qo‘shimchasi yoki tibbiy mahsulot har doim 2-3 baravar qimmatroq bo‘ladi va bu hududlarda yashovchi odamlar uchun juda muhim mezon hisoblanadi.
Ishni boshlashda nimalarni yodda tutish kerak
Sifat nazorati, sanitariya me’yorlari va standartlariga rioya qilish juda muhim. Xona Sog‘liqni saqlash vazirligi standartlari va farmatsevtika qo‘mitasi tomonidan chiqarilgan me’yorlar bo‘yicha jihozlangan, shuningdek, ISO va GMP standartlari mavjud. Uskuna magnit va magnetizmdan tortib radiatsiya emissiyasigacha bo‘lgan deyarli barcha jihatlar bo‘yicha sinovdan o‘tkaziladi.
Sizni birinchi navbatda qo‘shimchalardan foydalanish madaniyatining deyarli yo‘qligi ta’qib qiladi. Bu yerda odamlar profilaktika bilan shug‘ullanmaydilar va ko‘pincha vitaminlar yordam bera olmaganida davolanishni boshlaydilar, shuning uchun sintetik giyohvand moddalarning ulushi bir necha baravar oshadi. Xorijda ularni qo‘llash barcha kasalliklarga qarshi mo‘jizaviy vosita sifatida qabul qilinmay qo‘ydi va endi Yevropa mamlakatlari aholisi oziq-ovqat qo‘shimchalariga mikroelementlar, vitaminlar manbai va immunitetni umumiy mustahkamlash uchun preparat sifatida qaraydi.
Segodnya eta sfera prevrashayetsya vo vsem mire v mnogomilliardnuyu otrasl. Hamkorlarimizning tadqiqotlariga ko‘ra, yapon aholisining deyarli 90 foizi kundalik ratsioniga biologik faol qo‘shimchalarni kiritadi. Ulardan foydalanish Yevropa va AQShda ham yildan yilga o‘sib bormoqda.
Bu biznesga qiziqqan odamlar kirishadi. Hozircha biz yangi uskunalarga qayta sarmoya kiritish tufayli yuqori maosh to‘lay olmaymiz, shuning uchun ba’zida yaxshi mutaxassislar bizni tark etishadi.
Yangi kadrlarni faol tayyorlash jarayoni muayyan qiyinchilik tug‘diradi. Har yili postsovet hududida yuqori malakali avlod kamayib bormoqda, shuning uchun biz yosh mutaxassislarni joylarda - ish jarayonida tayyorlaymiz.
Dastlabki xatolarimizdan biri strategiya edi. Dastlab o‘z brendimizni ishga tushirdik va bir nechta distribyutor kompaniyalar bilan hamkorlikni boshladik. Biroz vaqt o‘tgach, biz bularning barchasi odatiy ekanligini va bir qator nozikliklar va murakkabliklarga ega ekanligini angladik, shuning uchun strategiyani o‘zgartirishga qaror qildik.
Shunday qilib, biz "Nika Pharm" kabi yirik farmatsevtika ishlab chiqaruvchilari bilan ishlashni boshladik, u allaqachon butun mamlakat bo‘ylab "Oxymed" dorixonalari tarmog‘i bilan hamkorlik qilgan.
Biotexnologiya figuralarda
Investitsiya qilingan mablag‘ miqdori taxminan 70 000 dollarni tashkil etdi. Investorlar binolarni taqdim etgani va uskunalar sotib olishda yordam bergani uchun katta miqdorda mablag‘ tejab qoldik. Xitoydan buyurtma qildik.
Bu yerda bir nyuans bor: agar siz to‘liq ishlab chiqarish liniyasini sotib olishga qaror qilsangiz, bu 150-200 ming dollarga tushishi mumkin. Biz buni alohida bajarish mumkin degan fikrga keldik, chunki ba’zi uskunalar tez ishdan chiqadi va tezda eskiradi. Axir uni yuqori sifatli va katta pulga sotib olishdan ma’no yo‘q - u doimiy almashtirishni talab qiladi.
Shunday qilib, biz pulni tejashga muvaffaq bo‘ldik (butun liniyani joylashtirish va yig‘ish xizmati bo‘yicha) va 50 ming dollarni qo‘lga kiritdik.
O‘zini qoplash muddati ikki yildan boshlanadi. Bizga operatsion zararsizlikka erishish uchun taxminan uch yil kerak bo‘ldi, ammo biz hali ham investitsiyalarning rentabelligiga erisha olmadik, chunki biz doimiy ravishda qayta sarmoya kiritishimiz kerak.
Boshida biz yiliga taxminan 20 kg substansiya ishlab chiqarib, yetkazib berardik, pandemiyadan oldin bizning ta’minotimiz deyarli 40 kg edi va bu yil biz darajani 50 kg dan oshirishni kutmoqdamiz.
Savdo 2018-yilda eng yuqori cho‘qqiga chiqdi. Tovar aylanmasi yiliga 500 ming dollarga yetdi - shundan barcha sotuvlarning 40 foizi spirtli nastoykalar va 60 foizi: oziq-ovqat qo‘shimchalari va moddalar.
Karantin davrida sezilarli pasayish kuzatildi va tovar aylanmasi 200 ming dollarga tushdi. Biroq kuzda biz birinchi tajriba partiyasi bilan birinchi marta Rossiya bozoriga chiqa oldik. Bizning hamrohlarimiz asosan Moskva va Sankt-Peterburgdagi sport va fitnes oziq-ovqat do‘konlari tarmog‘i bilan ishlaydilar. Peterburg. Ularning ishlab chiqarilishi Krasnodar o‘lkasida yo‘lga qo‘yilgan.
Bizning dori-darmonlarimiz Farg‘ona vodiysida eng faol sotiladi, chunki u yerda aholining aksariyati jismoniy mehnat bilan shug‘ullanadi.
Biz duch kelgan muammolar
Deyarli barcha mamlakatlarda agar sizning o‘simligingiz yoki uning ildizi Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan dorivor o‘simlik sifatida tan olinmagan bo‘lsa, siz undan oziq-ovqat qo‘shimchasi tayyorlash huquqiga egasiz. Bizning mamlakatimizda esa bu borada ishlar boshqacha. Shuningdek, biz oziq-ovqat qo‘shimchasini dori uchun tasdiqlangan dozaning yarmiga teng dozada tayyorlash huquqiga egamiz.
Aslida muammo nimada. Yaqinda O‘zbekistonda xorijiy dori vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazishning soddalashtirilgan tizimi qabul qilindi. Turkiston ko‘p yillik o‘simligi uchun quyidagi tartib tasdiqlangan: 1 kapsulada 50 mg dori standarti hisoblanadi.
Ma’lum bo‘lishicha, biz 25 mg dozaning yarmiga teng bo‘lgan dozada ishlab chiqarishimiz kerak, shu bilan birga chet elda vestiburnum dorivor o‘simlik hisoblanmaydi va u 1 kapsulada 100 mg dozada ishlab chiqariladi va iste’mol qilinadi.
Masalan, bojxona ittifoqiga a’zo davlatdan xorijiy distribyutordan ST-1 sertifikati bilan 1 ta kapsulada 100 mg ishlab chiqarish bo‘yicha buyurtma olamiz, lekin bizning davlat standartlari bunga yo‘l qo‘ymaydi.
Shunday qilib, biz hozir tayyor mahsulotning har bir qadog‘idan 40 foizgacha marjaga ega bo‘lish va umumiy eksport daromadimizni oshirish o‘rniga, faqat qayta ishlangan xom ashyoni jo‘natishimiz va undan o‘rtacha 10-15 foiz daromad olishimiz kerak.
Boshqa narsalar qatorida, tayyor modda bilan bir qatorda biz barcha ishlanmalarimiz va biologik faol qo‘shimchalar tarkibi va ularni ishlab chiqarish texnologiyasini ham baham ko‘ramiz, bu esa mutlaqo foydasiz. Mahsulotlarimiz va ilmiy ishlanmalarimiz chet el brendi ostida chiqishi va o‘z o‘rnini egallashi ham achinarli.
O‘zbekiston Tabiiy bioxilma-xillikni muhofaza qilish bo‘yicha Nagoya protokoliga a’zo emasligi sababli yaponiyalik hamkorlar bilan ishlashni boshlash biz uchun ancha qiyin bo‘ldi.
Yana bir muammo shuki, yaqinda gazimizni o‘chirib qo‘ydik. Elektr energiyasiga o‘tish mahsulot narxiga ta’sir qiladi. Mintaqaviy iste’molchilar, o‘z navbatida, narxning oshishiga keskin munosabatda bo‘ladilar.
Yozuvni eksport qilish
2017 yilda biz to‘g‘ridan-to‘g‘ri taklif orqali Angliya bozoriga kirishga muvaffaq bo‘ldik. U yerdagi hamkorlarimiz mahsulotni o‘rab, o‘z brendi ostida qadoqlaydi. Birinchi sinov partiyasini bepul jo‘natdik.
Bu talabni aniqlash va mahsulotni ilgari surish nuqtai nazaridan iste’molchi bilan qanday munosabatda bo‘lishni tushunish uchun amalga oshirildi. Olti oy o‘tgach, biz sotuvlarning o‘sishini, keyin esa faol sotuv harakatini sezdik.
Angliyadagi tajribamizga asoslanib, biz 5 mingga yaqin sodiq mijozlar to‘lovni amalga oshirish uchun yetarli bo‘lishini angladik.
Bir yarim yil oldin bizga Yaponiya kompaniyasi murojaat qildi. Biz ularga o‘z dorimizni yubordik va bugun u dastlabki tadqiqotlardan o‘tdi - ular uni keksa odamlarda sinab ko‘rishdi.
Agar biz shartnoma imzolab, Yaponiya bozorida munosib o‘rin egallashga muvaffaq bo‘lsak, buni amalga oshirgan birinchi o‘zbek kompaniyasi bo‘lamiz. Boshqa xorijiy hamkorlar kabi yapon vakillari bilan ham biz bir qator byurokratik qiyinchiliklarni boshdan kechirdik. Muzokaralarimiz va hujjatlar masalasi deyarli 18 oy davom etdi.
Rejalar
Pandemiya boshlanishidan oldin Yaponiya mintaqaviy banki bilan biotexnolog professor Makio Shibano ishlaydigan Osaka shahridagi farmatsevtika instituti uchun birinchi grantni ajratish bo‘yicha dastlabki muzokaralar o‘tkazildi. U bilan birgalikda o‘zbek dorivor o‘simliklarini o‘rganish bo‘yicha tarixdagi birinchi loyihani ishga tushirish g‘oyasini amalga oshirish niyatidamiz.
Dastlab biz Yaponiyada ma’lumotlar mavjud bo‘lmagan 10 ta o‘simlikni tanladik. Lekin afsuski, har ikki davlatda ham pandemiya va karantin tufayli loyihani ma’lum muddatga muzlatishga to‘g‘ri keldi.
Yaqin kelajakda O‘zbekistonning Nagoya protokoliga qo‘shilishini kutmoqdamiz, bu biz uchun yangi imkoniyatlar va bozorlar ochadi, shuningdek, mamlakatimiz farmatsevtika bozorini yangi xalqaro darajaga olib chiqishga yordam beradi.
Biz yana uchta loyihani ishga tushirishni rejalashtirmoqdamiz - yoshga bog‘liq o‘zgarishlar tufayli qarishga qarshi va qandli diabet bilan og‘rigan yoki unga moyil bo‘lgan odamlar uchun preparatlar. Mahsulotlarimiz yaqin kelajakda Kavkazorti, Boltiqbo‘yi, Turkiya va Sharqiy Yevropa bozorlarida ham paydo bo‘lishini kutmoqdamiz.

Дилшодбек Тураходжаев
С каждым годом правильное питание и приём биологически активных добавок набирают всё большую популярность. Огромное количество людей страдает от нехватки витаминов и минералов, необходимых для организма — чаще всего это элементарный дефицит железа или витамина B12. К сожалению, современному человеку всё сложнее получать важные нутриенты из обычной пищи.
Как мы пришли к производству биодобавок
Предприятие было запущено в 2010 году. Основатели проекта — Ринат Сайфулин, посвятивший почти 25 лет своей жизни производству пищевых добавок, и его партнёры (группа инвесторов) — пригласили моего отца, Марата Тураходжаева, с 40-летним опытом работы в Институте химии растительных веществ, в качестве компаньона.
Свою роль сыграло наличие свободных активов в виде помещений. Например, в здании, где мы сейчас работаем, раньше производили патоку, и у нас уже были наработки в технологической части.
Это направление было выбрано не случайно — сегодня в секторе универсальной экстракции практически нет конкурентов, если не считать узкоспециализированные компании, занимающиеся экстракцией солодки или шиповника, но у них нет других продуктов.
Экспорт субстанций довольно экономичен и выгоден с точки зрения их веса. Например, можно без труда отправить 100–200 кг самолётом, а из 5 кг нашей субстанции производят около 2–3 тысяч упаковок готового продукта.
Мы работаем с одной дистрибьюторской компанией — Rogneda UC. Все ГОСТы и лицензии принадлежат нам, а бренд, под которым мы работаем, принадлежит этой компании. У них есть агенты, которые сотрудничают с аптечными сетями и розничными точками, что делает продажи продукта в регионах удобными. Мы также поставляем другие виды субстанций как сырьё компании Nika Pharm, которая выпускает препараты под собственным брендом.
Нет особого смысла вкладываться в продвижение в регионах — там хорошо работает эффект «сарафанного радио», и он лучше любой рекламы. Плюс любая БАД или медицинский препарат иностранного производства стоит в 2–3 раза дороже, и для людей, живущих в регионах, это очень важный критерий.
Что нужно помнить, когда вы начинаете работать в этой сфере
Контроль качества, соблюдение санитарных норм и стандартов — крайне важны. Помещение оборудовано в соответствии со стандартами Министерства здравоохранения и нормами, утверждёнными фармацевтическим комитетом, также действуют стандарты ISO и GMP. Оборудование проверяют практически по всем параметрам — от силы и магнитных полей до уровней радиационного излучения.
Первое, с чем вы столкнётесь, — это практически полное отсутствие культуры потребления добавок. Здесь люди не занимаются профилактикой и часто начинают лечение тогда, когда витамины уже не могут помочь, поэтому доля синтетических лекарств превышает их в разы. За рубежом их приём уже давно перестали воспринимать как «чудо-средство от всех болезней», и сейчас население европейских стран рассматривает БАДы как источник микроэлементов, витаминов и средство для общего укрепления иммунитета.
Сегодня эта сфера превращается в многомиллиардную индустрию во всём мире. По данным исследований наших партнеров, почти 90% населения Японии включают биологически активные добавки в свой обычный рацион. В Европе и США их использование также растёт с каждым годом.
В этот бизнес приходят люди, которым он действительно интересен. Пока что мы не можем платить высокие зарплаты из-за реинвестиций в новое оборудование, поэтому иногда хорошие специалисты уходят от нас.
Определённую сложность представляет процесс активного обучения новых кадров. С каждым годом поколение высококвалифицированных специалистов на постсоветском пространстве сокращается, поэтому мы обучаем молодых специалистов на месте — в процессе работы.
Одной из наших первоначальных ошибок была стратегия. Сначала мы запустили собственный бренд и начали сотрудничать с несколькими дистрибьюторскими компаниями. Немного позже мы поняли, что всё это довольно рутинно и имеет целый ряд нюансов и сложностей, поэтому решили изменить стратегию.
Так мы начали работать с крупными фармацевтическими производителями, такими как Nika Pharm, у которых уже были партнёрские отношения с сетью аптек Oxymed по всей стране.
Биотехнологии в цифрах
Объём вложенных средств составил около 70 000 долларов. В значительной степени мы сэкономили за счёт того, что инвесторы предоставили помещения и помогли с покупкой оборудования. Его мы заказывали из Китая.
Есть один нюанс: если вы решите купить полноценную производственную линию, она может стоить 150–200 тысяч долларов. Мы пришли к выводу, что её можно собрать по частям, так как часть оборудования по сути расходуемая и быстро изнашивается. В итоге нет смысла приобретать его очень дорогим и максимально качественным — оно всё равно требует регулярной замены.
Таким образом, мы смогли сэкономить (на услугах по проектированию и сборке всей линии) и уложиться примерно в 50 тысяч долларов.
Срок окупаемости — от двух лет. У нас ушло около трёх лет, чтобы выйти на операционную безубыточность, но полной окупаемости инвестиций мы пока не достигли, так как постоянно реинвестируем.
В самом начале мы производили и поставляли около 20 кг субстанции в год, перед пандемией объём поставок составлял почти 40 кг, а в этом году мы рассчитываем повысить показатель до более чем 50 кг.
Пик продаж пришёлся на 2018 год. Тогда оборот достиг 500 000 долларов в год — из них 40% всех продаж приходилось на спиртовые настойки и 60% — на БАДы и субстанции.
Во время карантина произошло серьёзное падение, и оборот снизился до 200 000 долларов. Однако осенью мы смогли впервые выйти на российский рынок с пилотной партией. Наши партнёры в основном работают с сетью магазинов спортивного и фитнес-питания в Москве и Санкт-Петербурге. Их собственное производство расположено в Краснодарском крае.
Наши препараты наиболее активно продаются в Ферганской долине, так как большая часть населения там занята физическим трудом.
Проблемы, с которыми мы столкнулись
Почти во всех странах, если ваше растение или его корень не признано Министерством здравоохранения лекарственным, вы имеете право производить из него пищевую добавку. В нашей стране, однако, в этом вопросе всё устроено иначе. Формально мы тоже имеем право делать пищевую добавку, но в дозировке, равной половине дозы, утверждённой для лекарственного препарата.
В чём, собственно, проблема. В Узбекистане недавно была принята упрощённая система регистрации иностранных лекарственных средств. Для туркестанской живучки утверждена следующая схема: 50 мг в 1 капсуле считаются лекарственным стандартом.
Получается, мы обязаны производить добавку в дозе, равной половине — 25 мг, тогда как за рубежом это растение не считается лекарственным и его производят и употребляют в дозировке 100 мг в 1 капсуле.
Например, мы получаем заказ от иностранного дистрибьютора из страны — участницы Таможенного союза на производство 100 мг в 1 капсуле с сертификатом СТ-1, но наши государственные стандарты не позволяют нам это сделать.
В итоге вместо того, чтобы зарабатывать сейчас до 40% маржи с упаковки готового продукта и увеличивать суммарную экспортную выручку, мы вынуждены отгружать только переработанное сырьё и зарабатывать в среднем лишь 10–15%.
Помимо прочего, вместе с готовой субстанцией мы фактически передаём все наши наработки — состав биодобавок и технологии их производства, что абсолютно невыгодно. Обидно и то, что наши продукты и научные разработки выходят на рынок и завоёвывают ниши уже под иностранным брендом.
Достаточно сложно нам было и начать работать с японскими партнёрами, поскольку Узбекистан не является участником Нагойского протокола о защите природного биоразнообразия.
Ещё одной проблемой стало то, что нам недавно отключили газ. Переход на электричество влияет на себестоимость продукции. Региональные потребители, в свою очередь, остро реагируют на рост цены.
Выход на экспортные рынки
В 2017 году нам удалось выйти на английский рынок через прямое предложение. Наши партнёры там капсулируют продукт и упаковывают его под своим брендом. Первую пробную партию мы отправили бесплатно.
Это было сделано для того, чтобы выявить спрос и понять, как выстраивать взаимодействие с потребителем в части продвижения продукта. Через полгода мы заметили рост продаж, за которым последовал активный этап продвижения.
Опираясь на наш опыт в Англии, мы пришли к выводу, что примерно 5 тысяч лояльных клиентов будет достаточно для окупаемости.
Полтора года назад с нами связалась японская компания. Мы отправили им наш препарат, и на сегодня он прошёл первые предварительные исследования — его тестировали на пожилых людях.
Если нам удастся подписать соглашение и занять достойное место на японском рынке, мы станем первой узбекской компанией, которой это удалось. С японскими представителями, как и с другими зарубежными партнёрами, мы прошли через ряд бюрократических сложностей. Наши переговоры и решение вопросов по документации заняли почти 18 месяцев.
Планы
До начала пандемии велись предварительные переговоры с одним японским региональным банком о выделении первого гранта для фармацевтического института в городе Осака, где работает биотехнолог профессор Макио Шибано. Совместно с ним мы намерены реализовать идею запуска первого в истории проекта по изучению узбекских лекарственных трав.
Для начала мы выбрали 10 растений, о которых в Японии нет информации. Но, к сожалению, из-за пандемии и карантина в обеих странах проект пришлось на время заморозить.
В ближайшем будущем мы ожидаем присоединения Узбекистана к Нагойскому протоколу, что откроет для нас новые возможности и рынки, а также позволит вывести фармацевтический рынок страны на новый международный уровень.
Мы планируем запустить ещё три проекта — препараты против возрастных изменений (anti-aging) и для людей, страдающих или склонных к сахарному диабету. Также мы рассчитываем, что в ближайшее время наша продукция появится на рынках Закавказья, Прибалтики, Турции и Восточной Европы.