Dilshodbek To‘raxo‘jayev "Spot"ga kompaniya qanday qilib Yevropa va AQSH bozorlariga chiqib, o‘z aylanmasini yiliga 500 ming dollargacha oshirishga muvaffaq bo‘lganini aytib berdi.
Dilshodbek To‘raxo‘jayev
Bioton biznes maslahatchisi
Har yili to‘g‘ri ovqatlanish va biologik faol qo‘shimchalarni qabul qilish ommalashmoqda. Ko‘plab odamlar organizm uchun zarur bo‘lgan vitamin va minerallarning yetishmasligidan aziyat chekishadi - ko‘pincha bu temir yoki B12 vitaminining elementar yetishmasligidir. Afsuski, zamonaviy odamlar uchun oziq-ovqatdan muhim ozuqa moddalarini olish tobora qiyinlashib bormoqda.
Qanday qilib biz biologik faol qo‘shimchalar ishlab chiqarishga keldik?
Korxona 2010-yilda ishga tushirilgan. Loyiha asoschilari deyarli 25 yil umrini oziq-ovqat qo‘shimchalari ishlab chiqarishga bag‘ishlagan Rinat Sayfulin va uning hamkorlari (bir guruh investorlar) O‘simlik moddalari kimyosi institutida 40 yillik tajribaga ega bo‘lgan otam Marat To‘raxo‘jayevni hamroh sifatida taklif qilishdi.
Bino ko‘rinishidagi bo‘sh aktivlarning mavjudligi yordam berdi. Masalan, hozir biz ishlayotgan binoda ilgari patoka ishlab chiqarardik, texnologik qismida ishlanmalar bor edi.
Ushbu yo‘nalish bejiz tanlanmagan - bugungi kunda universal qazib olish sohasida, agar qizilmiya yoki na’matak qazib olish bilan shug‘ullanadigan ixtisoslashgan kompaniyalarni hisobga olmaganda, deyarli raqobatchilar yo‘q, ammo ularda boshqa mahsulotlar yo‘q.
Moddalarning og‘irligi tufayli ularni eksport qilish ancha tejamkor va foydali. Masalan, samolyotda bemalol 100-200 kg jo‘natish mumkin, 5 kg moddamizdan esa 2-3 mingga yaqin qadoq ishlab chiqariladi va tayyorlanadi.
Biz Rogneda UC distribyutorlik kompaniyasi bilan ishlaymiz. Barcha GOSTlar va litsenziyalar bizga tegishli, biz ishlaydigan brend esa kompaniyaga tegishli. Ularning dorixona tarmoqlari va savdo nuqtalari bilan hamkorlik qiladigan agentlari bor, bu esa mahsulotni hududlarda sotishni qulaylashtiradi. Shuningdek, o‘z brendi ostida dori vositalari ishlab chiqaradigan Nika Pharm kompaniyasiga xomashyo kabi boshqa turdagi moddalarni ham yetkazib beramiz.
Mintaqalarda targ‘ibotga sarmoya kiritishdan ma’no yo‘q, u yerda sarafan marketing effekti yaxshi ishlaydi - bu har qanday reklamadan yaxshiroq. Bundan tashqari, chet elda ishlab chiqarilgan har qanday oziq-ovqat qo‘shimchasi yoki tibbiy mahsulot har doim 2-3 baravar qimmatroq bo‘ladi va bu hududlarda yashovchi odamlar uchun juda muhim mezon hisoblanadi.
Ishni boshlashda nimalarni yodda tutish kerak
Sifat nazorati, sanitariya me’yorlari va standartlariga rioya qilish juda muhim. Xona Sog‘liqni saqlash vazirligi standartlari va farmatsevtika qo‘mitasi tomonidan chiqarilgan me’yorlar bo‘yicha jihozlangan, shuningdek, ISO va GMP standartlari mavjud. Uskuna magnit va magnetizmdan tortib radiatsiya emissiyasigacha bo‘lgan deyarli barcha jihatlar bo‘yicha sinovdan o‘tkaziladi.
Sizni birinchi navbatda qo‘shimchalardan foydalanish madaniyatining deyarli yo‘qligi ta’qib qiladi. Bu yerda odamlar profilaktika bilan shug‘ullanmaydilar va ko‘pincha vitaminlar yordam bera olmaganida davolanishni boshlaydilar, shuning uchun sintetik giyohvand moddalarning ulushi bir necha baravar oshadi. Xorijda ularni qo‘llash barcha kasalliklarga qarshi mo‘jizaviy vosita sifatida qabul qilinmay qo‘ydi va endi Yevropa mamlakatlari aholisi oziq-ovqat qo‘shimchalariga mikroelementlar, vitaminlar manbai va immunitetni umumiy mustahkamlash uchun preparat sifatida qaraydi.
Segodnya eta sfera prevrashayetsya vo vsem mire v mnogomilliardnuyu otrasl. Hamkorlarimizning tadqiqotlariga ko‘ra, yapon aholisining deyarli 90 foizi kundalik ratsioniga biologik faol qo‘shimchalarni kiritadi. Ulardan foydalanish Yevropa va AQShda ham yildan yilga o‘sib bormoqda.
Bu biznesga qiziqqan odamlar kirishadi. Hozircha biz yangi uskunalarga qayta sarmoya kiritish tufayli yuqori maosh to‘lay olmaymiz, shuning uchun ba’zida yaxshi mutaxassislar bizni tark etishadi.
Yangi kadrlarni faol tayyorlash jarayoni muayyan qiyinchilik tug‘diradi. Har yili postsovet hududida yuqori malakali avlod kamayib bormoqda, shuning uchun biz yosh mutaxassislarni joylarda - ish jarayonida tayyorlaymiz.
Dastlabki xatolarimizdan biri strategiya edi. Dastlab o‘z brendimizni ishga tushirdik va bir nechta distribyutor kompaniyalar bilan hamkorlikni boshladik. Biroz vaqt o‘tgach, biz bularning barchasi odatiy ekanligini va bir qator nozikliklar va murakkabliklarga ega ekanligini angladik, shuning uchun strategiyani o‘zgartirishga qaror qildik.
Shunday qilib, biz "Nika Pharm" kabi yirik farmatsevtika ishlab chiqaruvchilari bilan ishlashni boshladik, u allaqachon butun mamlakat bo‘ylab "Oxymed" dorixonalari tarmog‘i bilan hamkorlik qilgan.
Biotexnologiya figuralarda
Investitsiya qilingan mablag‘ miqdori taxminan 70 000 dollarni tashkil etdi. Investorlar binolarni taqdim etgani va uskunalar sotib olishda yordam bergani uchun katta miqdorda mablag‘ tejab qoldik. Xitoydan buyurtma qildik.
Bu yerda bir nyuans bor: agar siz to‘liq ishlab chiqarish liniyasini sotib olishga qaror qilsangiz, bu 150-200 ming dollarga tushishi mumkin. Biz buni alohida bajarish mumkin degan fikrga keldik, chunki ba’zi uskunalar tez ishdan chiqadi va tezda eskiradi. Axir uni yuqori sifatli va katta pulga sotib olishdan ma’no yo‘q - u doimiy almashtirishni talab qiladi.
Shunday qilib, biz pulni tejashga muvaffaq bo‘ldik (butun liniyani joylashtirish va yig‘ish xizmati bo‘yicha) va 50 ming dollarni qo‘lga kiritdik.
O‘zini qoplash muddati ikki yildan boshlanadi. Bizga operatsion zararsizlikka erishish uchun taxminan uch yil kerak bo‘ldi, ammo biz hali ham investitsiyalarning rentabelligiga erisha olmadik, chunki biz doimiy ravishda qayta sarmoya kiritishimiz kerak.
Boshida biz yiliga taxminan 20 kg substansiya ishlab chiqarib, yetkazib berardik, pandemiyadan oldin bizning ta’minotimiz deyarli 40 kg edi va bu yil biz darajani 50 kg dan oshirishni kutmoqdamiz.
Savdo 2018-yilda eng yuqori cho‘qqiga chiqdi. Tovar aylanmasi yiliga 500 ming dollarga yetdi - shundan barcha sotuvlarning 40 foizi spirtli nastoykalar va 60 foizi: oziq-ovqat qo‘shimchalari va moddalar.
Karantin davrida sezilarli pasayish kuzatildi va tovar aylanmasi 200 ming dollarga tushdi. Biroq kuzda biz birinchi tajriba partiyasi bilan birinchi marta Rossiya bozoriga chiqa oldik. Bizning hamrohlarimiz asosan Moskva va Sankt-Peterburgdagi sport va fitnes oziq-ovqat do‘konlari tarmog‘i bilan ishlaydilar. Peterburg. Ularning ishlab chiqarilishi Krasnodar o‘lkasida yo‘lga qo‘yilgan.
Bizning dori-darmonlarimiz Farg‘ona vodiysida eng faol sotiladi, chunki u yerda aholining aksariyati jismoniy mehnat bilan shug‘ullanadi.
Biz duch kelgan muammolar
Deyarli barcha mamlakatlarda agar sizning o‘simligingiz yoki uning ildizi Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan dorivor o‘simlik sifatida tan olinmagan bo‘lsa, siz undan oziq-ovqat qo‘shimchasi tayyorlash huquqiga egasiz. Bizning mamlakatimizda esa bu borada ishlar boshqacha. Shuningdek, biz oziq-ovqat qo‘shimchasini dori uchun tasdiqlangan dozaning yarmiga teng dozada tayyorlash huquqiga egamiz.
Aslida muammo nimada. Yaqinda O‘zbekistonda xorijiy dori vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazishning soddalashtirilgan tizimi qabul qilindi. Turkiston ko‘p yillik o‘simligi uchun quyidagi tartib tasdiqlangan: 1 kapsulada 50 mg dori standarti hisoblanadi.
Ma’lum bo‘lishicha, biz 25 mg dozaning yarmiga teng bo‘lgan dozada ishlab chiqarishimiz kerak, shu bilan birga chet elda vestiburnum dorivor o‘simlik hisoblanmaydi va u 1 kapsulada 100 mg dozada ishlab chiqariladi va iste’mol qilinadi.
Masalan, bojxona ittifoqiga a’zo davlatdan xorijiy distribyutordan ST-1 sertifikati bilan 1 ta kapsulada 100 mg ishlab chiqarish bo‘yicha buyurtma olamiz, lekin bizning davlat standartlari bunga yo‘l qo‘ymaydi.
Shunday qilib, biz hozir tayyor mahsulotning har bir qadog‘idan 40 foizgacha marjaga ega bo‘lish va umumiy eksport daromadimizni oshirish o‘rniga, faqat qayta ishlangan xom ashyoni jo‘natishimiz va undan o‘rtacha 10-15 foiz daromad olishimiz kerak.
Boshqa narsalar qatorida, tayyor modda bilan bir qatorda biz barcha ishlanmalarimiz va biologik faol qo‘shimchalar tarkibi va ularni ishlab chiqarish texnologiyasini ham baham ko‘ramiz, bu esa mutlaqo foydasiz. Mahsulotlarimiz va ilmiy ishlanmalarimiz chet el brendi ostida chiqishi va o‘z o‘rnini egallashi ham achinarli.
O‘zbekiston Tabiiy bioxilma-xillikni muhofaza qilish bo‘yicha Nagoya protokoliga a’zo emasligi sababli yaponiyalik hamkorlar bilan ishlashni boshlash biz uchun ancha qiyin bo‘ldi.
Yana bir muammo shuki, yaqinda gazimizni o‘chirib qo‘ydik. Elektr energiyasiga o‘tish mahsulot narxiga ta’sir qiladi. Mintaqaviy iste’molchilar, o‘z navbatida, narxning oshishiga keskin munosabatda bo‘ladilar.
Yozuvni eksport qilish
2017 yilda biz to‘g‘ridan-to‘g‘ri taklif orqali Angliya bozoriga kirishga muvaffaq bo‘ldik. U yerdagi hamkorlarimiz mahsulotni o‘rab, o‘z brendi ostida qadoqlaydi. Birinchi sinov partiyasini bepul jo‘natdik.
Bu talabni aniqlash va mahsulotni ilgari surish nuqtai nazaridan iste’molchi bilan qanday munosabatda bo‘lishni tushunish uchun amalga oshirildi. Olti oy o‘tgach, biz sotuvlarning o‘sishini, keyin esa faol sotuv harakatini sezdik.
Angliyadagi tajribamizga asoslanib, biz 5 mingga yaqin sodiq mijozlar to‘lovni amalga oshirish uchun yetarli bo‘lishini angladik.
Bir yarim yil oldin bizga Yaponiya kompaniyasi murojaat qildi. Biz ularga o‘z dorimizni yubordik va bugun u dastlabki tadqiqotlardan o‘tdi - ular uni keksa odamlarda sinab ko‘rishdi.
Agar biz shartnoma imzolab, Yaponiya bozorida munosib o‘rin egallashga muvaffaq bo‘lsak, buni amalga oshirgan birinchi o‘zbek kompaniyasi bo‘lamiz. Boshqa xorijiy hamkorlar kabi yapon vakillari bilan ham biz bir qator byurokratik qiyinchiliklarni boshdan kechirdik. Muzokaralarimiz va hujjatlar masalasi deyarli 18 oy davom etdi.
Rejalar
Pandemiya boshlanishidan oldin Yaponiya mintaqaviy banki bilan biotexnolog professor Makio Shibano ishlaydigan Osaka shahridagi farmatsevtika instituti uchun birinchi grantni ajratish bo‘yicha dastlabki muzokaralar o‘tkazildi. U bilan birgalikda o‘zbek dorivor o‘simliklarini o‘rganish bo‘yicha tarixdagi birinchi loyihani ishga tushirish g‘oyasini amalga oshirish niyatidamiz.
Dastlab biz Yaponiyada ma’lumotlar mavjud bo‘lmagan 10 ta o‘simlikni tanladik. Lekin afsuski, har ikki davlatda ham pandemiya va karantin tufayli loyihani ma’lum muddatga muzlatishga to‘g‘ri keldi.
Yaqin kelajakda O‘zbekistonning Nagoya protokoliga qo‘shilishini kutmoqdamiz, bu biz uchun yangi imkoniyatlar va bozorlar ochadi, shuningdek, mamlakatimiz farmatsevtika bozorini yangi xalqaro darajaga olib chiqishga yordam beradi.
Biz yana uchta loyihani ishga tushirishni rejalashtirmoqdamiz - yoshga bog‘liq o‘zgarishlar tufayli qarishga qarshi va qandli diabet bilan og‘rigan yoki unga moyil bo‘lgan odamlar uchun preparatlar. Mahsulotlarimiz yaqin kelajakda Kavkazorti, Boltiqbo‘yi, Turkiya va Sharqiy Yevropa bozorlarida ham paydo bo‘lishini kutmoqdamiz.

Дилшодбек Тураходжаев
С каждым годом правильное питание и прием биологически активных добавок обретает все большую популярность. Огромное количество населения страдает от нехватки необходимых организму витаминов и минералов — чаще всего это элементарный дефицит железа или витамина B12. К сожалению, современному человеку все сложнее получать важные нутриенты из продуктов питания.
Как пришли к производству биологически активных добавок
Предприятие было запущено в 2010 году. Основатели проекта Ринат Сайфулин, который почти 25 лет своей жизни посвятил производству пищевых добавок, и его партнеры (группа инвесторов) пригласили в качестве компаньона моего отца — Марата Тураходжаева с 40-летним стажем работы в Институте химии растительных веществ.
Помогло наличие свободных активов в виде помещений. Так, к примеру, в здании, где мы сейчас работаем, раньше производили патоку, у нас же имелись разработки по технологической части.
Это направление было выбрано неспроста — сегодня в секторе производства универсальной экстракции практически нет конкурентов, если не считать специализированные компании, занимающиеся экстракцией солодки или экстрагированием шиповника, но при этом у них нет другой продукции.
Экспортировать субстанции достаточно экономично и выгодно из-за их веса. Например, 100−200 кг вы можете с легкостью выслать на самолете, а из 5 кг нашей субстанции производится и выпускается около 2−3 тыс. упаковок.
Мы работаем с одной дистрибьюторской компанией Rogneda UC. Все ГОСТы и лицензии принадлежат нам, а бренд, под которым мы работаем — компании. У них есть агенты, которые сотрудничают с аптечными сетями и торговыми точками, что позволяет удобно продавать товар в регионах. Мы также поставляем другие типы субстанций, как сырье, Nika Pharm, которая производит препараты под своим брендом.
Вкладываться в продвижение в регионах смысла нет, там отлично работает эффект сарафанного радио — это лучше всякой рекламы. Плюс ко всему, любой БАД или медицинский препарат зарубежного производства всегда стоит раза в 2−3 дороже, а для жителей областей это достаточно важный критерий.
Что необходимо помнить, когда начинаешь работать
Очень важен контроль качества, соблюдение санитарных норм и стандартов. Помещение оснащается согласно стандартам Министерства здравоохранения и нормам, выдаваемым фармацевтическим комитетом, также существуют стандарты ISO и GMP. Оборудование будет проверяться почти на все, начиная с магнитуды и магнетизма и заканчивая радиационными излучениями.
Первое, что вас настигнет — это почти полное отсутствие культуры употребления БАДов. Здесь люди не занимаются профилактикой, а зачастую начинают лечение, когда витаминами уже не помочь, поэтому доля употребления синтетических препаратов превышается в несколько раз. За рубежом же их употребление давно перестало восприниматься как чудо-средство от всех болезней, и теперь население европейских стран считает пищевые добавки источником микроэлементов, витаминов и препаратом для общего укрепления иммунитета.
Сегодня эта сфера во всем мире превращается в индустрию с многомиллиардным оборотом. Согласно исследованиям наших партнеров, почти 90% населения Японии включает БАДы в свой постоянный рацион. Также объемы их использования с каждым годом растут в Европе и США.
В этот бизнес идут люди, которым это интересно. Пока мы не можем платить высоких зарплат из-за реинвестирования в новое оборудование, поэтому от нас порой уходят хорошие специалисты.
Определенную сложность составляет процесс активной подготовки новых кадров. С каждым годом уменьшается поколение с высокой квалификацией на постсоветском пространстве, поэтому обучением молодых специалистов мы занимаемся на местах — в процессе работы.
Одной из наших первоначальных ошибок была стратегия. Изначально мы запустили свой бренд и начали сотрудничество с несколькими дистрибьюторскими компаниями. Чуть позже мы поняли, что все это достаточно рутинно и имеет ряд нюансов и сложностей, поэтому решили сменить стратегию.
Так мы начали работать с крупными фармацевтическими производителями, например, Nika Pharm, которые уже имели партнерские отношения с сетью аптек Оxymed по всей республике.
Биотехнологии в цифрах
Сумма вложений составила порядка $70 тыс. В значительной степени мы сэкономили на том, что инвесторы предоставили помещение и помогли с покупкой оборудования. Его мы заказали с Китая.
Тут же есть нюанс: если вы решите купить полную производственную линию, то обойтись это может в $150−200 тыс. Мы же пришли к мнению, что сделать это можно по отдельности, так как некоторое оборудование расходное и быстро изнашивается. Ведь покупать его высокого качества и за большие деньги смысла нет — оно требует постоянной замены.
Так мы смогли сэкономить (на услуге компоновки и сборки всей линии) и уложиться в $50 тыс.
Окупаемость от двух лет. Нам потребовалось около трех лет, чтобы достичь операционной безубыточности, но на возврат инвестиционных средств мы так и не вышли, так как вынуждены постоянно реинвестировать.
В самом начале в год мы производили и поставляли около 20 кг субстанции, перед пандемией наши поставки составляли почти 40 кг, а в этом году ожидаем повысить уровень более чем в 50 кг.
Пик продаж пришелся на 2018 год. Оборот дошел до $500 тыс. в год — из них 40% всех продаж составили спиртовые настойки и 60%: БАДы и субстанции.
В карантин был значительный спад и оборот упал до $200 тыс. Однако, осенью мы впервые смогли попасть с первой опытной партией на российский рынок. Наши компаньоны в основном работают с сетью магазинов спортивного и фитнес питания Москвы и Санкт-Петербурга. Само же их производство налажено в Краснодарском крае.
Активнее всего наши препараты продаются в Ферганской долине, так как большая часть населения там занята физическим трудом.
Проблемы, с которыми мы столкнулись
Почти во всех странах, если ваше растение или его корень не признан Минздравом как лекарственное растение, то вы имеете право делать из него пищевую добавку. У нас же в этом вопросе дела обстоят иначе. Мы также имеем право производить пищевую добавку, но в дозе равной половине, утвержденной для лекарства.
Собственно, в чем состоит проблема. Узбекистан с недавних пор принял облегченную систему регистрации зарубежных лекарственных препаратов. У нас на живучку туркестанскую утвержден следующий порядок: 50 мг в 1 капсуле считается лекарственным стандартом.
Получается, мы должны производить в дозе равной половине — 25 мг, когда в то же время за рубежом живучка не считается лекарственным растением и ее производят и употребляют в дозе 100 мг в 1 капсуле.
К нам, скажем, поступает заказ от иностранного дистрибьютера, из страны-члена Таможенного Союза на производство 100 мг в 1 капсуле с предоставлением сертификата СТ-1, но наши госстандарты нам этого не позволяют.
Таким образом, вместо того, чтобы нам сейчас зарабатывать на готовом продукте до 40% маржинальности с одной упаковки и увеличить общую экспортную выручку, приходится отправлять лишь переработанное сырье и зарабатывать на нем в среднем только 10–15%.
Помимо прочего, вместе с готовой субстанцией, мы также делимся всеми нашими разработками и составом БАДов, технологией их производства, что абсолютно невыгодно. Обидно также, что наши продукты и научные разработки выпускаются и завоевывают ниши под иностранным брендом.
Нам также было довольно трудно начать работу с японскими партнерами, так как Узбекистан не является членом Нагойского протокола по защите природного биоразнообразия.
Еще одной из проблем стало то, что с недавних пор нам отключили газ. Переход на электричество сказывается на цене продукта. Региональные потребители, в свою очередь, остро реагируют на повышение стоимости.
Выход на экспорт
В 2017 году мы смогли выйти на английский рынок путем прямого предложения. Там наши партнеры продукт капсулируют и упаковывают под свой бренд. Первую пробную партию мы выслали бесплатно.
Это было сделано для того, чтобы определить спрос и понять, как взаимодействовать с потребителем в плане продвижения товара. Через полгода мы заметили рост продаж, после чего началось активное продвижение.
Исходя из нашего опыта в Англии, мы поняли, что для окупаемости нам хватит около 5 тыс. лояльных клиентов.
Полтора года назад с нами связалась японская компания. Мы отправили им свой препарат и сегодня он прошел первые предварительные исследования — они протестировали его на пожилых людях.
Если нам удастся подписать договор и занять достойное место на японском рынке, то мы станем первыми из узбекских компаний, кто смог это сделать. С японскими представителями, как и с другими иностранными партнерами, мы прошли ряд бюрократических трудностей. Наши переговоры и документационные вопросы заняли почти 18 месяцев.
Планы
Перед началом пандемии прошли предварительные переговоры с японским региональным банком о выделении первого гранта для фармацевтического института в городе Осака, где работает профессор-биотехнолог Макио Шибано. Вместе с ним мы намерены осуществить идею по запуску первого в истории проекта по изучению узбекских лекарственных трав.
Для начала мы выбрали 10 растений, о которых в Японии нет никаких сведений. Но, к сожалению, из-за пандемии и карантина в обеих странах проект пришлось на время заморозить.
В ближайшем будущем мы ждем присоединения Узбекистана к Нагойскому протоколу, что позволит открыть для нас новые возможности и рынки, а также поможет вывести фармрынок страны на новый международный уровень.
В планах запустить еще три проекта — препараты от увядания организма в связи с возрастными изменениями и для лиц, страдающих или имеющих предрасположенность к сахарному диабету. Также в ближайшее время рассчитываем на появление нашей продукции на рынках Закавказья, Прибалтики, Турции и Восточной Европы.